Uprawnienia, które powinien posiadać kierowca cysterny.

Uprawnienia na cysterny - jakie prawo jazdy i kursy?

Chcesz zostać (lub już jesteś) zawodowym kierowcą realizującym usługi związane z transportem drogowym? Co robić dalej, by rozwijać się w branży przewozowej? Kolejnym etapem w karierze może być zdobycie uprawnień na cysternę. Koniecznie zainteresuj się kursem ADR, który umożliwia przewóz materiałów niebezpiecznych (w tym paliwa, oleje opałowe, gazy itp.).

Zobacz, jakie kursy powinieneś odbyć, abyś mógł zgodnie z prawem kierować cysterną z określonym ładunkiem. Posiadanie dodatkowych uprawnień może okazać się dla kierowcy wyjątkowo rentowne i opłacalne. Dlaczego? Ponieważ automatycznie otrzymuje on dostęp do większej ilości lepiej płatnych zleceń. Sprawdź więc, co należy zrobić.

Co zrobić, by zostać kierowcą cysterny?

Absolutną podstawą jest odpowiednie prawo jazdy - w tym przypadku C oraz C + E.

Zgodnie z przepisami zawartymi w umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych i ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych, kierowcy pojazdów przewożących wyroby tej kategorii, powinni posiadać zaświadczenie potwierdzające ukończenie właściwego szkolenia. Podstawą umożliwiającą pracę jest także egzamin zakończony wynikiem pozytywnym. Oczywiście standardem i definitywnym obowiązkiem jest również:

  • ukończenie 21 roku życia,
  • posiadanie prawa jazdy kat. B, C / C+E.

Wydaje Ci się, że lista wymagań nie jest długa i wymagająca? Teoretycznie tak. Jeśli uda Ci się zdobyć prawo jazdy C / C+E, w pewnym sensie reszta jest już formalnością. Warto zauważyć również, że koszt kursów ADR nie jest wcale tak wysoki, jak może się to wydawać (zwłaszcza w porównaniu z samym prawem jazdy C / C+E, które potrafi kosztować kilka tysięcy zł). Podstawowe szkolenie to koszt ok. 500-800 zł. Możesz jednak rozbudować je o warianty specjalistyczne, dodając m.in. substancje promieniotwórcze itp. Każdy taki wariant może kosztować dodatkowo ok. 300-400 zł. Nie trzeba jednak decydować się od razu na wszystkie specjalistyczne rozszerzenia.

Pamiętaj, że nie wszystkie zlecenia będą dotyczyć przewozu materiałów niebezpiecznych - w Stando specjalizujemy się w przewozie artykułów spożywczych cysternami. Dodatkowe uprawnienia mogą, ale nie muszą okazać się przydatne. Przykładem może być alkohol powyżej 24%, którego przewożenie wymaga właśnie uprawnień ADR.

Uprawnienia na cysterny

Egzamin ADR - jak to wygląda w praktyce?

Każdy kurs na prawo jazdy kończy się egzaminem. Jeśli chodzi o uprawnienia na cysternę ADR, powinno być to dla Ciebie oczywiste – nawet jeśli jesteś zawodowym kierowcą.

Jak zatem odbywa się to z praktycznego punktu widzenia? Po ukończeniu kursu ADR, na którym omówiony zostanie przewóz materiałów niebezpiecznych w cysternach, uczestnicy szkolenia mogą przejść do etapu egzaminacyjnego, który ma formę pisemną. Jeśli więc nie jesteś zawodowym mówcą i takie sytuacje wywołują u Ciebie ponadprzeciętny stres, nie musisz się tego obawiać. Test składa się z kilkunastu pytań. Z kolei czas na udzielenie odpowiedzi wynosi kilkadziesiąt minut. Chcąc otrzymać pozytywny wynik egzaminu, kursant musi udzielić ok. 70% właściwych odpowiedzi.

Co zrobić w momencie, w którym wynik testu będzie negatywny? Uczestnikom przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego. Muszą oni jednak zmieścić się w terminie do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia kursu. Nie ma zatem sensu czekać i zwlekać, skoro kurs będzie mieć realny wpływ na rozwój Twoich kompetencji i możliwości rozwoju zawodowego.

Kurs napełniania i opróżniania cystern

Kolejnym kursem, którym warto się zainteresować planując pracę jako kierowca cysterny, jest kurs napełniania i opróżniania cystern, czyli tzw. "nalewaki". Może on być przydatny w zależności od obowiązków kierowcy i sposobu realizacji transportu. Jeśli kierowca będzie odpowiedzialny właśnie za napełnianie i opróżnianie cysterny, musi posiadać takie uprawnienia.

Kurs ten trwa 2 dni i kończy się egzaminem Państwowym TDT. Po zdanym kursie otrzymuje się zaświadczenie kwalifikacyjne ważne przez 5 lat, które można odnowić 3 miesiące przed wspomnianym terminem.

Zatrudnianie specjalistów kontra outsourcing

Jak widzisz w ww. materiale, znalezienie kompetentnych specjalistów, z których pomocą zrealizujesz usługi związane z transportem przy pomocy cystern (zwłaszcza w przypadku przewozu substancji niebezpiecznych), nie jest wcale tak proste, jak może się to wydawać. Jest to zatem również kosztowne – niezależnie, czy chcesz zatrudnić kogoś, kto takie uprawnienia już posiada, czy wolisz wyszkolić jednego ze swoich specjalistów.

Co zatem zrobić? Możesz skontaktować się z nami. Nasz zespół zawsze znajdzie idealne rozwiązanie dla zadań związanych z sektorem transportu i logistyki.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym transportu ADR.


Udostępnij: