
18/03/2021
Transport pasz
Transport pasz - wymagania
Czy skomplikowane jest spełnienie wymagań dopuszczających przedsiębiorcę lub podmiot realizujący zlecenie do transportu pasz dla zwierząt? Poniżej przedstawiamy istotne informacje, dzięki którym dowiesz się, czy jesteś w stanie spełnić wymagania sanitarne, prawne i techniczne.
Wymagania dotyczące dokumentacji
Chcąc zrealizować transport karmy, potrzebujesz:
- międzynarodowej lub krajowej licencji na zarobkowy przewóz drogowy rzeczy;
- międzynarodowego lub krajowego ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika;
- rejestracji lub zatwierdzenia w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym;
- certyfikatu GMP + B4.
Rejestracja w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym jest darmowa. Na tej podstawie podmiot realizujący przewóz otrzymuje numer ewidencyjny. Do realizacji rejestracji należy przygotować dokumenty i dane firmy (w tym NIP, Regon itp.) oraz wniosek zgłoszeniowy.
Certyfikat GMP + 4B jest akceptowany przez władze w wielu krajach UE. Standardy certyfikatów GMP+ mają zadanie określenia wymagań jakości, w których skład wchodzą m.in. aspekty związane z bezpieczeństwem pasz. Dlatego są one tak istotne na każdym etapie produkcji lub dystrybucji.
Wymagania dotyczące sprzętu i narzędzi
Firmy transportowe zmuszone są do zastosowania odpowiednich procedur pozwalających na dostosowanie pojazdów do oczekiwanych standardów. Biorąc pod uwagę specyfikę ładunku, powinien być on monitorowany. Dzięki temu przewoźnik jest w stanie zapobiec ewentualnemu zanieczyszczeniu.
Pasze dla zwierząt lub ich półprodukty zazwyczaj nie należą do kategorii wymagającej określonej temperatury na czas przewozu. Najistotniejsza jest czystość zbiorników i układu rozładunkowego, zaworów spustowych, przewodów oraz węży. Trzeba zatem umyć cysternę po każdym zrealizowanym transporcie. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do zabrudzenia ładunku pozostałościami poprzedniego. Koniecznie musisz zatem pamiętać o certyfikacie czystości stanowiącym obowiązkowy dokument dot. transportu.
Podmioty odpowiedzialne za produkcję i transport pasz, podlegają kontrolom PIW (zgodnie z wymaganiami dotyczącymi higieny i rejestracji przewozów pasz). Należy zatem spodziewać się ich w każdej chwili i trzeba zawsze być przygotowanym na inspekcję.
Akty prawne i rozporządzenia normujące zasady transportu pasz i surowców wykorzystywanych przy ich produkcji
Przepisy dotyczące przewozu pasz i surowców wykorzystywanych do ich produkcji, zostały stworzone w celu ochrony transportu, zdrowia i życia (zarówno ludzi, jak i zwierząt). Najistotniejsze zasady, normy i standardy uregulowane są m.in. w:
- Ustawa o paszach (Dz. U. 2006 nr 144 poz. 1045 ze zm.)
- Rozporządzenie (WE 183/ 2005r.) ustanawiające wymagania dotyczące higieny pasz
- W Polsce dodatkowym warunkiem jest rejestracja lub zatwierdzenie w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym (zgodnym z miejscem rejestracji firmy). Wynika to bezpośrednio z art.11 rozp. WE nr 183/ 2005r.:
Podmioty działające na rynku pasz nie mogą podejmować działań, jeżeli:
- nie zostaną zarejestrowane, zgodnie z art. 9 rozp. WE nr 183/2005
- nie otrzymają zatwierdzenia, gdy jest ono potrzebne na mocy art. 10 rozp. WE 183/2005
Wszystkie ww. ustawy i rozporządzenia regulują zarówno transport międzynarodowy, jak i krajowy. Należy zatem podporządkować im swoją działalność w 100%. W innym wypadku kontrola może doprowadzić do kłopotów z prawem, które w zależności od wielkości wykroczenia mogą skutkować grzywną lub cofnięciem uprawnień, koncesji lub zezwoleń.
Chcesz mieć pewność, że Twoje zlecenie zostanie zaplanowane oraz zrealizowane w sposób profesjonalny i z zachowaniem najbardziej rygorystycznym norm oraz standardów? Pamiętaj, że dbałość o najdrobniejsze szczegóły i dopasowanie odpowiednich narzędzi to podstawa. Skontaktuj się z nami - jesteśmy doświadczonym zespołem ekspertów, o czym świadczą m.in. rekomendacje zadowolonych Klientów, którzy podjęli decyzje o współpracy z nami.
Realizujemy także:
Udostępnij: