Transport specjalistyczny to wymagająca gałąź przemysłu.

Transport specjalistyczny

Transport specjalistyczny to wymagająca gałąź przemysłu, bez której ciężko wyobrazić sobie poprawne funkcjonowanie obecnego świata. Cysterny specjalistyczne to zaawansowane zbiorniki umożliwiające przewożenie produktów spożywczych w sposób bezpieczny. Jakie ma to znaczenie dla firm i potencjalnych klientów? Przekonaj się, że każdego dnia przewóz żywności i półproduktów sprawia, że życie każdego z nas jest prostsze.

Chcesz wiedzieć, czemu dostarczenie płynnych produktów spożywczych lub półproduktów jest tak skomplikowane? Przygotowaliśmy krótki materiał, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Przewozy specjalistyczne w branży spożywczej

Czy producenci nie mogą samodzielnie dokonywać przewozu swoich wyrobów? To o wiele bardziej skomplikowane, niż może się wydawać. Cysterny przede wszystkim muszą być zgodne z normami znajdującymi się w umowie ATP. Jest to dokument dotyczący międzynarodowego przewozu szybko psujących się artykułów spożywczych oraz środków transportu.

Transport specjalistyczny wykorzystywany jest m.in. w przemyśle:

 • wód pitnych (w tym wód źródlanych, mineralnych i smakowych),
 • napojów i soków (w tym pulp, koncentratów, soków NFC, napojów gazowanych, energetycznych itp.),
 • piwowarskim,
 • winiarskim i alkoholowym (w tym wina białe, czerwone, różowe, smakowe, cydry i alkohole wysokoprocentowe),
 • cukierniczym,
 • piekarniczym,
 • mleczarskim,
 • cukrowym,
 • olejowym i tłuszczowym,
 • w branży producentów lodów,
 • podczas produkcji czekolady.

Jak widać, lista jest naprawdę długa. Oczywiście można ją rozwinąć na poszczególne półprodukty lub kategorie, lecz powyższe przykłady są prawdopodobnie wystarczające, by zobrazować istotę przewozów specjalistycznych. Branża spożywcza to nie jedyny przemysł, który do realizacji zadań potrzebuje transportu produktów przy pomocy dostosowanych cystern. Kolejnym przykładem jest rynek paliwowy lub producenci środków czystości.

Zabezpieczenia maszyn i cystern

Kontakt produktów spożywczych z tworzywem zabezpieczającym zbiornik cysterny to skomplikowana kwestia podlegająca określonym i wybitnie rygorystycznym normom oraz standardom. Jeśli warstwa ochronna nie będzie zaprojektowana zgodne z wytycznymi, może dojść do reakcji chemicznej, która w konsekwencji spowoduje ogromne zagrożenie dla konsumentów. Transport cysternami specjalistycznymi przechodzącymi regularne przeglądy i modernizacje to gwarancja zadowolenia.

Produkty spożywcze muszą być przewożone również w odpowiednich i obojętnych dla nich warunkach. Temperatura, kontakt z tlenem, czy promieniami słonecznymi muszą być regulowane lub wyeliminowane.

Dla zobrazowania znaczenia ww. parametrów, posłużymy się przykładem mleka i soku jabłkowego. Bakterie mlekowe w zbyt wysokiej temperaturze mogą zacząć uaktywniać się w sposób dynamiczny, co doprowadzi do skwaśnienia i tym samym zepsucia całego produktu. W przypadku utlenienia się soku jabłkowego zacznie on ciemnieć, co będzie miało ogromne znaczenie dla dalszej obróbki lub nawet możliwości konsumpcji.

Transport specjalistyczny realizowany cysternami

Logistyka gwarancją sukcesu

Biorąc pod uwagę ilość pracy, którą należy włożyć w proces transportu produktów spożywczych, specjalistyczny przewóz cysternami może być zbyt skomplikowany dla małej lub średniej firmy. Nie tylko niezbędne narzędzia są stosunkowo drogie, ale także logistyka wymaga profesjonalnego podejścia, wiedzy i zaangażowania. Jeśli więc nie zatrudniasz doświadczonego eksperta ds. logistyki transportu produktów spożywczych, lepiej nie ryzykować.

Co należy zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą zajmującą się kwestiami przewozu od A do Z. Jednym z przykładów jest oferta Stando. Nie musisz więc szukać daleko. Wystarczy skontaktować się z pracownikami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania, rozwieją wątpliwości i pomogą zrealizować transport lub zamówienie. Ty natomiast skupisz się na tym, na czym znasz się najlepiej – na prowadzeniu działań biznesowych w swojej branży.


Udostępnij: